| Brand | Zaplyte |
|---|---|
| Oeperation Type | Momentary |
| Contact Type | DPST 1 NO 1 NC |
| Light Color | green |
| Ui | 660V |
| Ith | 10A |
| Mounting Hole Dia | 22mm / 0.87" |
| Terminals Quantity | 6 |
| Country of Manufacture | CHINA |
| Main Color | green |
| Contact Material | Plastic & Metal |
| Net Weight | 0.381 |
| Package Content | 1 x Push button Switch |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov - |
| UPC | 619668267511 |
Check the listing for details. Push Button Switch HOIST Pendant Control Station Up Down COB-21. Condition: New. Listed at 19.81 USD. Description:Product Name : Hoist Control Station;Model No. : COB-21;Usage : for Hoist CranePush Buttons : Up, Down;Contact Type : Contact Type;Momentary : MomentaryRated Voltage & Current : AC 250V/500V, 5A/2A;Overall Size(Approx.) : 12.2 x 7.6 x 7.1cm / 4.8" x 3" x 2.8"(L*W*T);Cable Gland Size : 4.1 x 2.7cm / 1.6" x 1.06"(L*Dia.)Housing Material : ABS;Color : Orange;Net Weight : 279gPackage Content : 1 x Hoist Control Station;1 x Cable Gland(10-16mm) : 1 x Cable Gland(10-16mm).