| Assembly Required | Assembly Required |
|---|---|
| Assembly Type | Full Assembly Required |
| Color Family | Gray |
| Color/Finish | Charcoal |
| Included | Mounting Hardware,Slat Wall |
| Material | PVC |
| Package Quantity | 1 |
| Product Weight (lb) | 42 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Slatwall Accessory Type | Hooks |
| Slatwall Type | Slatwall Panel Only |
| Style | Basics,Casual,Classic,Industrial,Minimalist,Modern |
| Manufacturer Warranty | Lifetime Warranty |
| Assembled Height (in) | 48 in |
| Assembled Length (in) | 96 in |
| Assembled Width (in) | 96 in |
| UPC | 7445053984984 |
Check the listing for details. PVC Slatwall 8 Ft. X 4 Ft. Charcoal. Condition: New. Listed at 217.99 USD. Proslat Slatwall Panels are built Strong - Panels can hold up to 75 lb. Easy - Installation is simple and the unique hidden screw design yields a professional finish. Complete - All trims and mounting screws are included in the box.