| Brand | WellHome Innovation |
|---|---|
| Item model number | Standard 10-55V/60A Max |
| Part Number | Standard 10-55V/60A Max |
| Style | 60A |
| Item Package Quantity | 1 |
| Color | Silver |
| Product Dimensions | 3.07 x 4.33 x 1.42 inches |
| Material | Metal |
| Batteries Required? | Yes |
| Item Weight | 8.3 ounces |
| Batteries Included? | No |
| Manufacturer | WellHome Innovation |
| UPC | 7445043372302 |
Check the listing for details. PWM DC Motor Speed Controller, DC 10-55V / Rated 40A / Max 60A, LED Display Step. Color: Silver, Condition: New. Listed at 29.07 USD. 55V Motor within: 55V 40A=2200W. Item model number Standard 10-55V/60A Max. Part Number Standard 10-55V/60A Max. Input Current: 60A Max. Rated Current: 40A. 12V Motor within: 12V 40A=480W. Perforated aluminium alloy case protects user from electricity and help heat dissipation.