| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Pattern | Eifel Tower |
| Shape | Tower |
| Character | Parisian |
| Occasion | All Occasions |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Set Includes | Corkscrew |
| Item Depth | 2 in |
| Brand | Pylones |
| Type | Corkscrew |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 7 in |
| Theme | Eifel Tower |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | Hand Wash Only, Tarnish-Free, Washable |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3 in |
| Item Weight | 0.5 lb |
| Country of Origin | France |
Check the listing for details. Pylones Eiffel Tower 7” Corkscrew Silver White France. Pre-owned. Color: White, Condition: Used, Made in France. Listed at 25.95 USD. The Pylones Eiffel Tower 7” Corkscrew in Silver White is a unique and stylish addition to any kitchen or barware collection. Made of stainless steel and designed in the shape of the iconic Eiffel Tower, this corkscrew features a Parisian character and is perfect for all occasions.