| Brand | Pyrex |
|---|---|
| Material | Tempered Glass |
| Shape | Rectangle |
| Color | Clear |
| Set Includes | Baking Dish |
| Type | Deep Glass Baking Dish |
| Surface Coating | Tempered Glass |
| Item Height | 3in |
| Item Length | 13in |
| Item Width | 7.5in |
| Capacity | 3-Quart |
| MPN | 232-D |
| Features | Dishwasher Safe |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Country of Origin | USA |
| Number of Items in Set | (1) Baking Dish |
| Item Weight | 2.9lb |
| Heat Resistance | 450°F |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | Deep Glass Baking Dish |
| UPC | 840288666358 |
Check the listing for details. Pyrex 232-D 3-Quart Deep Glass Baking Dish - Made in USA. Color: Clear, Condition: New, Made in USA. Listed at 36.99 USD. Its 3-quart capacity is perfect for casseroles, baked desserts, roasting vegetables, and more. The clear glass design makes it easy to monitor cooking progress, and the easy-grip side handles provide a comfortable and secure hold when lifting or carrying the dish.