| Country of Origin | USA |
|---|---|
| Brand | Pyrex |
| Material | Non-porous Glass |
| Shape | Rectangle |
| Color | Clear |
| Type | Baking Dish |
| Item Height | 3.25 in |
| Item Length | 15.25 in |
| Item Width | 9.50 in |
| Capacity | 5 qt |
| MPN | 233-D |
| Item Weight | 4.35 lb |
| Heat Resistance | 425°F |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | 233-D |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| UPC | 840288651798 |
Check the listing for details. Pyrex 233-D 5 Qt Deep Hold-Everything Glass Baking Dish. Color: Clear, Condition: New, Made in USA. Listed at 34.99 USD. The Pyrex 233-D 5 Qt Deep Hold-Everything Glass Baking Dish is a staple in many kitchens, renowned for its versatility and durability. Authorized Pyrex Distributor. Baking Dish. Non-porous Glass. Yes, Top Rack Only.