| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Size | (1) 2.5qt; (1) 1qt |
| Shape | Round |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | Plastic |
| UPC | 681920959397 |
| Quantity | (1) 325-PC; (1) 322-PC |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Type | Replacement Lid |
| Color | Blue |
| MPN | 325-PC; 322-PC |
| Brand | Pyrex |
| Lid Type | Snap Lid |
| Department | Kitchen |
| Personalize | No |
| Bundle Description | Replacement Lid |
| Custom Bundle | No |
| Number of Items in Set | 2 |
| Features | Dishwasher Safe |
| Set Includes | Lid |
| Capacity | 2.5 qt, 1 qt |
| Theme | N/A |
| Character | N/A |
| Character Family | N/A |
| Style | N/A |
| Item Height | .5 in |
| Pattern | Solid |
| Item Depth | 10 in |
| Item Length | 10 in |
| Item Width | 14.5 in |
| Item Diameter | N/A |
| Manufacturer Color | Blue |
| Manufacturer Warranty | None |
| Model | 325-PC, 322-PC |
| California Prop 65 Warning | No |
Check the listing for details. Pyrex 325-PC Blue and 322-PC Blue Plastic Replacement Lid Covers. Color: Blue, Condition: New. Listed at 12.99 USD. Pyrex 325-PC Blue and 322-PC Blue Plastic Replacement Lid Covers This listing is for (4) Pyrex 325-PC Blue and 322-PC Blue Plastic Replacement Lid Covers as shown in the picture. The Pyrex 325-PC 2.5qt blue and 322-PC 1qt blue plastic round lids are a great solution when the original lids are lost or damaged. These replacement lids allow the user to prepare, serve meals, and safely seal them away for storage. Microwave-safe and BPA-free, the Pyrex 325-PC and 322-PC lids are also safe to put on the top rack of the dishwasher. They seal tightly on the 2.5-quart and 1-quart glass mixing bowls (sold separately) so you don’t have to worry about plastic wrap or tin foil. Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: Mixing Bowl Lids Quantity: (1) 325, (1) 322 Shape: Round Material: BPA-free Plastic Dishwasher Safe: Yes, Top Rack Only Model: 325-PC, 322-PC 325-PC: Blue, 2.5 Quart 322-PC: Blue, 1 Quart