| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Pyrex |
| Item Height | 1in |
| Item Length | 7.5in |
| Item Width | 7.5in |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Type | Replacement Food Storage Lids |
| Number of Items in Set | (4) Lids |
| Features | Dishwasher Safe |
| Color | Blue |
| Set Includes | (4) Replacement Food Storage Lids |
| Shape | Round |
| Capacity | 1-Cup, 2-Cup, 4-Cup, 7-Cup |
| Lid Type | Snap Lid |
| Bundle Description | (4) Replacement Food Storage Lids |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 9000425 |
| Character | None |
| Theme | None |
| Style | Classic |
| Character Family | None |
| Personalize | No |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Item Diameter | 7.5in |
| Department | Kitchen |
| Item Depth | 1in |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | 7202-PC, 7200-PC, 7201-PC, 7402-PC |
| California Prop 65 Warning | None |
| Personalization Instructions | None |
| UPC | 840288635767 |
Check the listing for details. Pyrex 4 Lid All Blue Bundle for 1, 2, 4 and 7-Cup Glass Bowls. Color: Blue, Condition: New. Listed at 14.99 USD. Pyrex (1) 7202-PC 1-Cup, (1) 7200-PC 2-Cup, (1) 7201-PC 4-Cup, and (1) 7402-PC 6/7-Cup Blue Lid SetThis listing is for (1) Pyrex 7202-PC 1-Cup, (1) 7200-PC 2-Cup, (1) 7201-PC 4-Cup, and (1) 7402-PC 6/7-Cup Blue Lid Set as shown in the picture.Replace your lost or damaged Pyrex lids with the all Blue bundle! These plastic lids are for the 7202 (1-cup), 7200 (2-cup), 7201 (4-cup) and 7203 (7-cup) glass bowls (sold separately). These replacement lids let you use your Pyrex food storage the way you want to, making it easy to prepare, cook, serve, and store food items in one convenient dish. Made in the USA from sturdy, BPA-free plastic, these plastic lid covers are refrigerator and microwave-safe. You can wash them on the top rack of your dishwasher, as well. Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications Brand:PyrexType:LidsQuantity:(4) Plastic LidsColor:Blue Shape:RoundSize:1-Cup, 2-Cup, 4-Cup, 7-CupSafe For:Fridge, Freezer and MicrowaveLid Material:BPA Free PlasticDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyMade in USA:YesModel:7202-PC, 7200-PC, 7201-PC, 7402-PC