| Brand | Pyrex |
|---|---|
| Material | Tempered Glass |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Set Includes | (3) Bowls |
| Type | Glass Bowl |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Height | 4.75in |
| Item Length | 5.25in |
| Item Width | 4.75in |
| Capacity | 2-Cup |
| MPN | 7200 |
| Features | Dishwasher Safe |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Country of Origin | USA |
| Number of Items in Set | (3) Bowls |
| Item Weight | 2.15lb |
| Heat Resistance | 425°F |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | 7200 |
| UPC | 840288667300 |
Check the listing for details. Pyrex 7200 2-Cup Glass Bowl (3-Pack). Color: Clear, Condition: New, Made in USA. Listed at 29.99 USD. Crafted from durable tempered glass, it resists stains, odors, and thermal shock for long-lasting use. The clear glass design allows you to easily see contents at a glance, keeping kitchen organization simple and efficient.