| Country of Origin | USA |
|---|---|
| Brand | Pyrex |
| Item Height | 1.5in |
| Item Length | 5in |
| Item Width | 5in |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Number of Items in Set | (3) Lids |
| Type | Food Storage Lid |
| Color | Poppy Red |
| Shape | Round |
| Features | Dishwasher Safe |
| Capacity | 2-Cup |
| Lid Type | Snap Lid |
| MPN | 7200-PC |
| Style | Classic |
| Department | Kitchen |
| Personalize | No |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | Food Storage Lid |
| UPC | 840288665849 |
Check the listing for details. Pyrex 7200-PC 2-Cup Poppy Red Food Storage Replacement Lid (3-Pack). Color: Poppy Red, Condition: New, Made in USA. Listed at 12.99 USD. Proudly made in the USA from BPA-free, non-porous plastic, these lids resist absorbing food odors, flavors, and stains to help keep your food fresh. Safe for use in the microwave, refrigerator, and freezer, these versatile lids are also top-rack dishwasher safe for easy cleanup.