| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Dishwasher Safe |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 1136949 |
| Department | Kitchen |
| Personalize | No |
| Item Width | 5 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Pop-On |
| Bundle Description | Plastic Food Storage Replacement Lid |
| Item Length | 5 in |
| Item Height | .50 in |
| Number of Items in Set | 2 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | BPA-Free Plastic |
| UPC | 00840288602134 |
| Model | 7200-PC |
| Shape | Round |
| Character | N/A |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Brand | Pyrex |
| Style | Classic |
| Color | Poppy Red |
| Set Includes | Lid |
| Theme | Food/Kitchen |
| Item Depth | .50 in |
| Character Family | N/A |
| Capacity | 2-Cup Lid Cover |
| Item Diameter | 5 in |
| Type | Storage Bowl Lid |
Check the listing for details. Pyrex 7200-PC Poppy Red Round Plastic Food Storage Replacement Lid (2-Pack). Color: Poppy Red, Condition: Open box. Listed at 10.99 USD. Pyrex 7200-PC Poppy Red Round Plastic Food Storage Replacement Lid Cover (2-Pack) This listing is for (2) Pyrex 7200-PC Poppy Red Round Plastic Food Storage Replacement Lid Covers as shown in the picture. The Pyrex 7200-PC poppy red lid fits the 2 cup Pyrex mixing bowl. The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher. Made of a non-porous surface, these lids will not absorb food odors, flavors, or stains. These lids are made in the USA and are BPA free. Match the product number on the bottom of the Pyrex bowl or bakeware dish to the product number of the Pyrex lid for a perfect fit! Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: 2-Cup, 470mL Shape: Round Color: Poppy RedSafe For:Fridge, Freezer, and MicrowaveDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyBPA Free:YesMade in USA:YesFits Bowl:7200 (Sold Separately)Model: 7200-PC