| Features | Dishwasher Safe |
|---|---|
| Quantity | 2 |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 7200-PC |
| Item Width | 5 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Item Length | 5 in |
| Item Height | 1 in |
| Number of Items in Set | 2 |
| Manufacturer Color | Sleek Silver |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | BPA-Free Plastic |
| UPC | 685803233963 |
| Model | 7200-PC |
| Shape | Round |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Brand | Pyrex |
| Color | Sleek Silver |
| Personalized | No |
| Item Depth | 5 in |
| Capacity | 2 Cup |
| Item Diameter | 5 in |
| Type | Plastic Lid |
| Department | Kitchen |
| Bundle Description | Replacement Lid |
| Set Includes | Lid |
| Manufacturer Warranty | None |
Check the listing for details. Pyrex 7200-PC Sleek Silver Round Plastic Storage Replacement Lid Cover (2-Pack). Color: Sleek Silver, Condition: New. Listed at 10.99 USD. The Pyrex 7200-PC sleek silver lid fits the 2 cup Pyrex mixing bowl. The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher.