| Brand | Pyrex |
|---|---|
| Material | Tempered Glass, BPA-Free Plastic |
| Shape | Round |
| Color | Clear, Black |
| Set Includes | (4) Glass Bowls and (4) Lids |
| Type | Glass Bowl and Lid |
| Surface Coating | Tempered Glass |
| Item Height | 11.25in |
| Item Length | 6.25in |
| Item Width | 6.25in |
| Capacity | 4-Cup |
| MPN | 7201, 7201-PC |
| Features | Dishwasher Safe |
| Type of Oven | Conventional and Convection |
| Country of Origin | USA |
| Number of Items in Set | (4) Glass Bowls and (4) Lids |
| Item Weight | 4.5lb |
| Heat Resistance | 425°F |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | Glass Bowl and Lid |
| UPC | 840288665887 |
Check the listing for details. Pyrex 7201 4-Cup Glass Bowl & 7201-PC Black Lid (4-Pack). Color: Clear, Black, Condition: New, Made in USA. Listed at 45.99 USD. Crafted from non-porous glass, these bowls resist absorbing food odors, flavors, and stains, ensuring your food stays fresh and untainted. The clear glass design allows for easy identification of contents.