| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Dishwasher Safe |
| Quantity | 6 |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 7201-PC |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Manufacturer Color | Loring Pink |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | Plastic |
| UPC | 685803233772 |
| Model | 7201-PC |
| Shape | Round |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Brand | Pyrex |
| Color | Loring Pink |
| Personalized | No |
| Capacity | 4 Cup |
| Type | Plastic Lid |
| Department | Kitchen |
| Bundle Description | Replacement Lids |
| Number of Items in Set | 6 |
| Set Includes | Lid |
| Theme | None |
| Character | None |
| Character Family | None |
| Style | None |
| Item Height | .5 in |
| Item Depth | 6 in |
| Item Length | 6 in |
| Item Width | 6 in |
| Item Diameter | 6 in |
| Manufacturer Warranty | None |
| California Prop 65 Warning | None |
Check the listing for details. Pyrex 7201-PC Loring Pink Plastic Storage Replacement Lid Cover (6-Pack). Color: Loring Pink, Condition: New. Listed at 15.49 USD. Pyrex 7201-PC Loring Pink Plastic Storage Replacement Lid Cover (6-Pack) This listing is for (6) Pyrex 7201-PC Loring Pink Plastic Storage Replacement Lid Cover as shown in the picture. The Pyrex 7201-PC loring pink lid fits the 4 cup Pyrex mixing bowl. The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher. Made of a non-porous surface, these lids will not absorb food odors, flavors, or stains. These lids are made in the USA and are BPA free. Match the product number on the bottom of the Pyrex bowl or bakeware dish to the product number of the Pyrex lid for a perfect fit! Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. You have the full Pyrex warranty for your purchase from us. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: 4 Cup Lid Shape: Round Color: Loring Pink Lid Diameter: 6in Fits Bowl Dimension: 5-3/4in Diameter Safe For: Fridge, Freezer and Microwave Dishwasher Safe: Yes, Top Rack Only BPA Free: Yes Made in USA: Yes Model: 7201-PC