| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Shape | Round |
| Material | BPA-Free Plastic |
| UPC | 685803232935 |
| Quantity | 6 |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Capacity | 4 Cup |
| Type | Plastic Lid |
| Color | Sapphire Blue |
| MPN | 7201-PC |
| Brand | Pyrex |
| Lid Type | Snap Lid |
| Department | Kitchen |
| Personalized | No |
| Bundle Description | Replacement Lids |
| Custom Bundle | No |
| Number of Items in Set | 6 |
| Features | Dishwasher Safe |
| Set Includes | Lid |
| Theme | None |
| Character | None |
| Character Family | None |
| Style | None |
| Item Height | .5 in |
| Pattern | Solid |
| Item Depth | 6 in |
| Item Length | 6 in |
| Item Width | 6 in |
| Item Diameter | 6 in |
| Manufacturer Color | Sapphire Blue |
| Manufacturer Warranty | None |
| Model | 7201-PC |
| California Prop 65 Warning | None |
Check the listing for details. Pyrex 7201-PC Sapphire Blue Plastic Storage Replacement Lid Cover (6-Pack). Color: Sapphire Blue, Condition: New, Made in United States. Listed at 15.99 USD. The Pyrex 7201-PC sapphire blue lid fits the 4 cup Pyrex mixing bowl. The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher.