| Shape | Round |
|---|---|
| Material | Plastic |
| UPC | 685803233734 |
| Quantity | 4 |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Capacity | 4 Cup |
| Type | Plastic Lid |
| Color | Thistle Purple |
| MPN | 7201-PC |
| Brand | Pyrex |
| Number of Items in Set | 4 |
| Features | Dishwasher Safe |
| Set Includes | Lid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Theme | None |
| Character | None |
| Department | Kitchen |
| Style | None |
| Character Family | None |
| Item Height | 2 in |
| Personalized | No |
| Pattern | Solid |
| Item Diameter | 6 in |
| Item Width | 6 in |
| Item Depth | 6 in |
| Item Length | 6 in |
| Manufacturer Warranty | None |
| Manufacturer Color | Thistle Purple |
| Model | 7201-PC |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Bundle Description | Replacement Lid |
| Custom Bundle | No |
Check the listing for details. Pyrex 7201-PC Thistle Purple Plastic Storage Replacement Lid Cover (4-Pack). Color: Thistle Purple, Condition: New. Listed at 14.99 USD. The Pyrex 7201-PC thistle purple lid fits the 4 cup Pyrex mixing bowl. The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher.