| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Pyrex |
| Item Height | 1in |
| Item Length | 7.5in |
| Item Width | 7.5in |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Type | Food Storage Lids |
| Number of Items in Set | (4) Lids |
| Features | Dishwasher Safe |
| Color | Blue Spruce, Sangria Red, Thistle Purple, Amparo Blue |
| Set Includes | (4) Replacement Lids |
| Shape | Round |
| Capacity | 1-cup, 2-cup, 4-cup, 7-cup |
| Lid Type | Snap Lid |
| Bundle Description | (4) Lid Set |
| Custom Bundle | No |
| Character | None |
| Theme | None |
| Style | Classic |
| Character Family | None |
| Personalize | No |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Item Diameter | 7.5in |
| Department | Kitchen |
| Item Depth | 1in |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | 7202-PC, 7200-PC, 7201-PC, 7402-PC |
| California Prop 65 Warning | None |
| Personalization Instructions | None |
| UPC | 840288629599 |
| MPN | 7202-PC, 7200-PC, 7201-PC, 7402-PC |
Check the listing for details. Pyrex 4 Lid Bundle for 1,2,4, and 7-cup Pyrex Glass Bowls Version 2. Color: Blue Spruce, Sangria Red, Thistle Purple, Amparo Blue, Condition: New. Listed at 11.99 USD. Pyrex (1) 7202-PC 1-Cup Blue Spruce Lids & (1) 7200-PC 2-Cup Sangria Red Lids & (1) 7201-PC 4-Cup Thistle Purple Lids & (1) 7402-PC 7-Cup Amparo Blue LidsThis listing is for Pyrex (1) 7202-PC 1-Cup Blue Spruce Lids & (1) 7200-PC 2-Cup Sangria Red Lids & (1) 7201-PC 4-Cup Thistle Purple Lids & (1) 7402-PC 7-Cup Amparo Blue Lids as shown in the picture. This bundle of Pyrex replacement lids is ideal for covering food in the refrigerator and freezer and while heating food in a microwave. These durable lids fit Pyrex Simply Store storage bowls in their corresponding sizes (sold separately). The nest and stack design of the lids is great for easy storage when not in use. The lids are made of a non-porous plastic that will not absorb stains or odors. These lids are microwave, fridge, freezer, and dishwasher safe (top rack only). Pyrex lids are made in the USA and are BPA free. Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications Brand:PyrexType:Replacement Lids Quantity:(4) BPA-Free Plastic LidsColor:Blue Spruce, Sangria Red, Thistle Purple, Amparo Blue Shape:RoundSize:1-cup, 2-cup, 4-cup, 7-cupSafe For:Fridge, Freezer and MicrowaveLid Material:BPA Free PlasticDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyMade in USA:YesModel:7202-PC, 7200-PC, 7201-PC, 7402-PC