| Brand | Pyrex |
|---|---|
| Item Height | 2in |
| Item Length | 7.75in |
| Item Width | 5.75in |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Number of Items in Set | (4) Lids |
| Type | Food Storage Lid |
| Color | Loring Pink |
| Shape | Rectangle |
| Features | Dishwasher Safe, Microwave Safe, Freezer Safe |
| Set Includes | Lids |
| Capacity | 3-Cup |
| Lid Type | Snap Lid |
| MPN | 7210-PC |
| Style | Classic |
| Country of Origin | USA |
| Department | Kitchen |
| Personalize | No |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | Food Storage Lid |
| UPC | 840288667423 |
Check the listing for details. Pyrex 7210-PC 3-Cup Loring Pink Food Storage Replacement Lid (4-Pack). Color: Loring Pink, Condition: New, Made in USA. Listed at 18.99 USD. Safe for use in the refrigerator, freezer, and microwave, they are also top-rack dishwasher safe for easy cleaning. Check the bottom of your dishes for the number 7210 to ensure proper compatibility, as they are not compatible with Anchor Hocking products.