| Country of Origin | USA |
|---|---|
| Brand | Pyrex |
| Item Height | .50in |
| Item Length | 7.75in |
| Item Width | 5.75in |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Number of Items in Set | 1 |
| Type | Replacement Lid |
| Color | Sleek Silver |
| Shape | Rectangle |
| Set Includes | (1) Lid |
| Capacity | 3 Cup |
| Lid Type | Snap Lid |
| MPN | 7210-PC |
| Department | Kitchen |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | Replacement Lid |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| UPC | 840288666372 |
Check the listing for details. Pyrex 7210-PC 3-Cup Sleek Silver Plastic Food Storage Replacement Lid. Color: Sleek Silver, Condition: New, Made in USA. Listed at 9.99 USD. Made in the USA, it maintains Pyrexs quality standard while ensuring compatibility with the 7210-series glass dish. Sleek Silver. Lid Material BPA-Free Plastic. Dishwasher Safe Fridge, Freezer and Microwave.