| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Dishwasher Safe |
| Quantity | 6 |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 7210-PC |
| Department | Kitchen |
| Item Width | 7.75 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Bundle Description | Food Storage Lids |
| Item Length | 5.75 in |
| Item Height | .50 in |
| Number of Items in Set | 6 |
| Manufacturer Color | Surf Blue |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | Plastic |
| UPC | 685803239422 |
| Model | 7210-PC |
| Shape | Rectangle |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Brand | Pyrex |
| Color | Surf Blue |
| Set Includes | Lid |
| Personalized | No |
| Capacity | 3 Cup |
| Type | Plastic Lid |
Check the listing for details. Pyrex 7210-PC Surf Blue Rectangular Food Storage Replacement Lid Cover (6-Pack). Color: Surf Blue, Condition: New. Listed at 18.49 USD. Pyrex 7210-PC Surf Blue Rectangular Plastic Food Storage Replacement Lid Cover (6-Pack) This listing is for (6) Pyrex 7210-PC Surf Blue Rectangular Plastic Food Storage Replacement Lid Covers as shown in the picture. The Pyrex 7210-PC surf blue rectangular storage lid is a must have for any serious kitchen. The compact design maximizes your fridge and freezer space. This lid will work in a pre-heated oven and is microwave, fridge and freezer safe. The lid material is made of a BPA free plastic and is dishwasher safe (top rack only). The non-porous plastic material keeps the lid from retaining any stains or odors and is ideal for taking your food on the go. Pyrex lids are Made in the U.S.A. Ships the Next Business Day. Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. You have the full Pyrex warranty for your purchase from us. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: 3 Cup, 750mL Size: 7.75" x 5.75" Shape: Rectangular Color: Surf Blue Cover For: Fridge, Freezer, and Microwave Dishwasher Safe: Yes, Top Rack Only BPA Free: Yes Made in USA: Yes Packaging: Not in Retail Packaging Model: 7210-PC