| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | BPA Free |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Custom Bundle | No |
| MPN | Does not apply |
| Department | Kitchen |
| Personalize | No |
| Item Width | 8 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Bundle Description | Plastic Food Storage Replacement Lid |
| Item Length | 9.75 in |
| Item Height | 1 in |
| Number of Items in Set | 2 |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Material | BPA-Free Plastic |
| UPC | 840288621869 |
| Model | 7212-PC |
| Shape | Rectangular |
| Character | No |
| Brand | Pyrex |
| Style | Classic |
| Color | Jade Dust Green |
| Set Includes | 2 BPA-Free Lids |
| Theme | None |
| Item Depth | .5 in |
| Character Family | None |
| Capacity | 11-cup |
| Item Diameter | N/A |
| Type | Replacement Food Storage Lids |
Check the listing for details. Pyrex 7212-PC 11-cup Jade Dust Food Storage Lids (2-Pack). Color: Jade Dust Green, Condition: New. Listed at 14.49 USD. Pyrex 7212-PC Jade Dust Green Rectangle Plastic Food Storage Replacement Lid (2-Pack)This listing is for (2) Pyrex 7212-PC Jade Dust Green Rectangle Plastic Food Storage Replacement Lids as shown in the picture. Replace lost or damaged Pyrex lids with this 7212-PC jade dust green replacement lid, which fits the Pyrex 11-cup glass dish (sold separately). This lid is crafted from durable, BPA-free plastic that wont bend, tear, or puncture easily. The non-porous surface of this lid wont absorb food odors or stains, either. Safe for use in the refrigerator and microwave, this lid allows users to store and heat food in their Pyrex dishes without dirtying additional containers. This lid should be washed on the top rack of the dishwasher or by hand. Please check the bottom of your dish for the number 7212 to ensure these lids are a proper fit. These Pyrex lids are NOT compatible with Anchor Hocking products. Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! SPECIFICATIONS Brand:PyrexType:Plastic LidQuantity:2Color:Jade Dust Green Shape:RectangleSize:11-CupMaterial:BPA-Free PlasticDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyMicrowave Safe:YesModel:7212-PC