| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Dishwasher Safe |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 1119770 |
| Department | Kitchen |
| Personalize | No |
| Item Width | 4.75" |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Pop-On |
| Bundle Description | Food Storage Dish Replacement Lids |
| Item Length | 8" |
| Item Height | .50" |
| Number of Items in Set | 2 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | BPA-Free Plastic |
| UPC | 840288618104 |
| Model | 7214-PC |
| Original/Replacement | Original |
| Shape | Rectangle |
| Character | N/A |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacture | United States |
| Brand | Pyrex |
| Style | Classic |
| Color | Cadet Blue |
| Set Includes | Lid |
| Theme | Food/Kitchen |
| Item Depth | .50" |
| Character Family | N/A |
| Capacity | 4.8-Cup |
| Item Diameter | N/A |
| Type | Storage Dish Lid |
Check the listing for details. Pyrex 7214-PC Cadet Blue Rectangle Plastic Food Storage Replacement Lid (2-Pack). Color: Cadet Blue, Condition: New. Listed at 14.49 USD. Pyrex 7214-PC Cadet Blue Rectangle Plastic Food Storage Replacement Lid (2-Pack) This listing is for (2) Pyrex 7214-PC Cadet Blue Rectangle Plastic Food Storage Replacement Lid as shown in the picture. Replace lost or damaged Pyrex lids with this 7214-PC cadet blue colored replacement lid, which fits the Pyrex 4.8-cup glass dish (sold separately). This lid is crafted from durable, BPA-free plastic that won’t bend, tear, or puncture easily. The non-porous surface of this lid won’t absorb food odors or stains, either. Safe for use in the refrigerator and microwave, this lid allows users to store and heat food in their Pyrex bowls without dirtying additional containers. This lid should be washed on the top rack of the dishwasher or by hand. Please check the bottom of your dish for the number “7214” to ensure these lids are a proper fit. These Pyrex lids are NOT compatible with Anchor Hocking products. Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: Plastic Lid Quantity: 2 Color: Cadet Blue Shape: Rectangle Size: 4.8-Cup Material: BPA-Free Plastic Dishwasher Safe: Yes, Top Rack Only Microwave Safe: Yes Model: 7214-PC