| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Pyrex |
| Item Height | .5in |
| Item Length | 7.5in |
| Item Width | 7.5in |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Number of Items in Set | 1 |
| Type | Food Storage Lid |
| Color | Marble Blue |
| Shape | Round |
| Features | Dishwasher Safe |
| Set Includes | (1) Lid |
| Capacity | 6/7-Cup |
| Lid Type | Snap Lid |
| Character | None |
| MPN | 7402-PC |
| Theme | None |
| Style | Classic |
| Character Family | None |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Department | Kitchen |
| Item Depth | .5in |
| Personalize | No |
| Item Diameter | 7.5in |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Model | 7402-PC |
| California Prop 65 Warning | None |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Personalization Instructions | None |
| UPC | 840288648774 |
Check the listing for details. Pyrex 7402-PC 6/7-Cup Marble Blue Lid. Color: Marble Blue, Condition: New. Listed at 7.99 USD. Pyrex 7402-PC 6/7-Cup Marble Blue LidThis listing is for (1) Pyrex 7402-PC 6/7-Cup Marble Blue Lid as shown in the picture.These Pyrex 7402-PC 6/7-Cup Marble Blue lids fit the 7203 Pyrex glass bowl (sold separately). The Pyrex lid makes cooking, serving, and storing convenient and easy - perfect for any occasion. This versatile Pyrex lid is safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and cleans up easily on the top rack of the dishwasher. Made of a non-porous surface, this lid will not absorb food odors, flavors, or stains. These lids are made in the USA and are BPA free. Specifications Brand:PyrexType:LidQuantity:(1) Plastic LidColor:Marble Blue Shape:RoundSize:6/7-CupSafe For:Fridge, Freezer and MicrowaveLid Material:BPA Free PlasticDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyMade in USA:YesModel:7402-PC