| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Dishwasher Safe |
| Quantity | 2 |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 7402-PC |
| Department | Kitchen |
| Item Width | 7.5 in |
| Lid Type | Snap Lid |
| Bundle Description | Food Storage Bowl Replacement Lids |
| Item Length | 7.5 in |
| Item Height | .75 in |
| Number of Items in Set | 2 |
| Material | BPA-Free Plastic |
| UPC | 685803234144 |
| Shape | Round |
| Packaging | Not in Retail Packaging |
| Country of Manufacturing | United States |
| Brand | Pyrex |
| Color | Loring Pink |
| Set Includes | Lid |
| Capacity | 6/7 Cup |
| Type | Plastic Lid |
Check the listing for details. Pyrex 7402-PC Loring Pink Plastic Round Storage Replacement Lid Cover (2-Pack). Color: Loring Pink, Condition: New. Listed at 11.99 USD. Pyrex 7402-PC Loring Pink Plastic Round Storage Replacement Lid Cover (2-Pack) This listing is for (2) Pyrex 7402-PC Loring Pink Plastic Round Storage Replacement Lid Cover as shown in the picture. The 7402-PC loring pink lid fits a 6 / 7 cup Pyrex bowl or dish (sold separately). The Pyrex lids make cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher. Made of a non-porous surface, these lids will not absorb food odors, flavors, or stains. These lids are made in the USA and are BPA free. Match the product number on the bottom of the Pyrex bowl or bakeware dish to the product number of the Pyrex lid for a perfect fit! Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Type: 6 / 7 Cup Shape: Round Color: Loring Pink Cover For: Fridge, Freezer, and Microwave Dishwasher Safe: Yes, Top Rack Only BPA Free: Yes Made in USA: Yes Model: 7402-PC