| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 2 |
| Shape | Round |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 840288600161 |
| MPN | 1136999 |
| Item Length | 7.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Kitchen |
| Capacity | 7 Cup; 56 fl oz |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Item Height | 1.00 in |
| Style | Classic |
| Features | Airtight |
| Item Width | 7.50 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Character | None |
| Bundle Description | N/A |
| Color | Turquoise |
| Item Diameter | N/A |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Set Includes | (2) Plastic Lids |
| Item Depth | 7.50 in |
| California Prop 65 Warning | N/A |
| Brand | PYREX |
| Type | Food Storage Replacement Lid |
| Model | 7402-PC |
| Theme | N/A |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Character Family | N/A |
| Personalization Instructions | N/A |
Check the listing for details. Pyrex 7402-PC Turquoise Round Plastic Food Storage Replacement Lid (2-Pack). Color: Turquoise, Condition: New. Listed at 10.49 USD. Pyrex 7402-PC Turquoise Round Plastic Food Storage Replacement Lid Cover (2-Pack)This listing is for (2) Pyrex 7402-PC Turquoise Round Plastic Food Storage Replacement Lid Cover as shown in the picture.Replace your lost or damaged Pyrex lid with the 7402-PC turquoise plastic lid for the 7203 7-cup glass bowl (sold separately). This replacement lid lets you use your Pyrex the way you want to, making it easy to prepare, cook, serve, and store food items in one convenient dish. Made in the USA from sturdy, BPA-free plastic, this 7402-PC plastic lid cover is refrigerator and microwave-safe. You can wash it on the top rack of your dishwasher, as well. Because Helton Tool & Home is an authorized Pyrex distributor, you get the full manufacturers warranty when you purchase this lid from us. Note: PLEASE CHECK THE BOTTOM OF YOUR DISH FOR THE NUMBER "7203" TO ENSURE PROPER FIT. Specifications Brand:PyrexType:Food Storage Replacement Lid Quantity:(2) Plastic LidsColor:Turquoise Shape:RoundSize:7 Cup; 56 fl ozSafe For:Fridge, Freezer and MicrowaveLid Material:BPA Free PlasticDishwasher Safe:Yes, Top Rack OnlyMade in USA:YesModel:7402-PC