| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | One |
| Shape | Rectangle |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 840288623672 |
| MPN | 1085781 |
| Item Length | 13.75 in |
| Care Instructions | Dishwasher safe |
| Capacity | 2 qt |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Item Height | 2.5 in |
| Features | Dishwasher Safe |
| Item Width | 8 in |
| Color | Clear |
| Type of Oven | Gas, Electric |
| Item Diameter | N/A |
| Material | Glass |
| Set Includes | Handles |
| Item Depth | 2.5 in |
| California Prop 65 Warning | N/A |
| Brand | PYREX |
| Type | Baking Dish |
| Heat Resistance | 450°F |
| Model | C-232 |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Weight | 2.75 lbs |
Check the listing for details. Pyrex C-232 2qt Easy Grab Clear Glass Rectangular Baking Dish. Color: Clear, Condition: New other (see details). Listed at 29.99 USD. Pyrex C-232 2qt Easy Grab Glass Rectangular Clear Baking Dish This listing is for Pyrex C-232 2qt Glass Baking Dish as shown in the picture. Store, carry, heat, and serve food using this Pyrex Glass Baking Dish. The high-quality, non-porous glass surface of this dish is great for it does not absorb odors, stains, or flavors from other stored food, and it allows users to easily identify the types of ingredients in the dish. The C-232 is freezer, refrigerator, microwave, and dishwasher safe. The Baking dish is compatible with the PC-232 BPA-free plastic lids that are ideal replacement lids to store your food and users can even rest it loosely on top of your glass dish in the microwave to avoid unwanted splatters and splashes (Sold Separately). Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications Brand: Pyrex Type: Baking Dish Quantity: (1) Dish Color: Clear Shape: Rectangular Size: 2qt Safe For: Fridge, Freezer, Oven, and Microwave Material: Glass Dishwasher Safe: Yes Made in USA: Yes Model: C-232