| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Pyrex |
| Material | Glass |
| Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Type | Baking Dish |
| Set Includes | (1) Baking Dish |
| Surface Coating | Non-Porous |
| Item Height | 2.5in |
| Item Width | 10in |
| Item Diameter | N/A |
| Item Depth | 2.5in |
| Item Length | 16.5in |
| Capacity | 3qt |
| Features | Dishwasher Safe |
| Type of Oven | Electric & Gas |
| Country/Region of Manufacture | USA |
| Number of Items in Set | 1 |
| Item Weight | 4.55lbs |
| Heat Resistance | High |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 840288609201 |
| MPN | 1142304 |
Check the listing for details. Pyrex C-233 3qt Easy Grab Glass Baking Dish. Color: Clear, Condition: New other (see details). Listed at 29.99 USD. Pyrex C-233 3qt Glass Baking Dish This listing is for (1) Pyrex C-233 3qt Glass Baking Dish as shown in the picture. Made from high-quality non-porous clear Pyrex glass, these C-233 rectangle 3 quart food storage dishes do not absorb any food odor, flavor, or stains. These glass dishes have a simple yet elegant design making them perfect for use at any dining table. The clear glass allows the user to see the contents of the dish, so the user doesn't have to open various dishes to find favorite food. Users can easily store 3-quart of food in these dishes. These clear glass dishes are safe for use in the microwave and freezer and can be washed easily using a dishwasher. These food storage dishes are compatible with Pyrex C-233-PC plastic lids (sold separately). Dish made in USASPECIFICATIONS Brand:PyrexType:Glass DishQuantity:(1) DishColor:ClearCapacity:3 QuartMaterial:Tempered GlassDishwasher Safe:YesFor Use With:C-233-PC 3 Quart Lid (Sold Separately)Model:C-233