| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Custom Bundle | No |
| MPN | C-233-PC |
| Item Length | 10 in |
| Personalize | No |
| Department | Kitchen |
| Capacity | 3 qt |
| Manufacturer Warranty | Full Manufacturer's Warranty |
| Item Height | .75 in |
| Personalized | No |
| Style | Classic |
| Features | Dishwasher Safe |
| Item Width | 14.25 in |
| Pattern | Solid Color |
| Lid Type | Snap Lid |
| Character | None |
| Bundle Description | Food Storage Dish Replacement Lid |
| Color | Blue |
| Item Diameter | N/A |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Set Includes | Lid |
| Item Depth | N/A |
| California Prop 65 Warning | N/A |
| Brand | Pyrex |
| Type | Food Storage Lid |
| Model | C-233-PC |
| Theme | None |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Character Family | N/A |
Check the listing for details. Pyrex C-233-PC Blue Rectangle Plastic Replacement Food Storage Lid Cover. Color: Blue, Condition: New. Listed at 11.99 USD. Pyrex C-233-PC Blue Rectangle Plastic Replacement Food Storage Lid Cover This listing is for (1) Pyrex C-233-PC Blue Rectangle Plastic Replacement Food Storage Lid Cover as shown in the picture. The C-233-PC rectangular blue lid fits the Pyrex 3Qt easy grab dish. The Pyrex lid makes cooking, serving and storing convenient and easy - perfect for any occasion. These versatile Pyrex lids are safe for use in the refrigerator, freezer, or microwave and clean up easily on the top rack of the dishwasher. Made of a non-porous surface, these lids will not absorb food odors, flavors, or stains. These lids are made in the USA and are BPA free. Match the product number on the bottom of the Pyrex bowl or bakeware dish to the product number of the Pyrex lid for a perfect fit! This lid is for the Pyrex Easy Grab Dish C-233 9" x 13" (Dish Not Included). This lid will not fit the Pyrex Regular Dish 233 9" x 13". Authorized Pyrex Distributor. This item is Brand New. Full Pyrex Warranty with Purchase. We value your business! Specifications REPLACE FROM HERE DOWN Brand: Pyrex Size: 9" x 13", 3 Qt Shape: Rectangular Color: Blue Dishwasher Safe: Yes, Top Rack Only BPA Free: Yes Made in USA: Yes Fits: Easy Grab Dish (sold separately) Model: C-233-PC