| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Origin | USA |
| Antique | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Item Length | 12" |
| Vintage | Yes |
| Care Instructions | Machine Washable |
| Capacity | 2 Qt |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | dish w/lid approx. 6inches |
| Style | Mid-Century Modern |
| Features | Handles |
| Production Style | Pressed Glass |
| Finish | Glossy |
| Handmade | No |
| Item Width | 8" |
| Pattern | Clear |
| Color | Clear light blue |
| Material | Glass |
| Item Depth | 3" |
| Brand | PYREX |
| Type | Baking Dish With Handles |
| Model | C624 17 |
| Packaging | Unboxed |
| Theme | Cooking |
| Production Technique | Fused Glass |
| Backstamp | Impressed |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | Pyrex |
Check the listing for details. Pyrex Easy Grab Handles Clear Blue Glass Rectangular Casserole Dish With Lid. Color: Clear light blue, Condition: Used, Made in United States. Listed at 29.00 USD. Made in the USA this is a 2 qt casserole dish.