| Number of Items in Set | One-Piece |
|---|---|
| Antique | No |
| Pattern | Friendship |
| Shape | Round |
| Custom Bundle | No |
| Type of Oven | Convection, Electric, Gas, Microwave |
| Color | Red |
| Item Diameter | 8 3/4 in |
| Material | Glass |
| Set Includes | Casserole |
| Item Depth | 3 1/4 in |
| Vintage | Yes |
| Brand | PYREX |
| Type | Casserole Bowl |
| Capacity | 2 quart |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 3 1/4 in |
| Model | Pyrex Friendship Red Round Casserole Bowl |
| Features | Dishwasher Safe, Microwaveable, Oven Safe |
| Time Period Manufactured | 1970-1979 |
| Surface Coating | Glossy |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 10 in |
Check the listing for details. Pyrex Primary Red 2 Quart CASSEROLE BOWL 024 Vintage Milk Glass 10” NICE. Color: Red, Condition: Used, Made in United States. Listed at 15.99 USD. Red Pyrex 024 bowl in good vintage condition. See pictures for signs of wear.