| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Blade Length | 7 in |
| Color | Black |
| Blade Strength | High |
| MPN | 22700Q |
| Item Length | 20.08in. |
| Safety Type IP | 1 1/4 in |
| Suitable For | Porcelain, Travertine, Tile, Ceramic, Marble, Stone |
| Brand | QEP |
| Type | Tile Saw |
| Cutting Depth | 1 1/4 in |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | 9.88in. |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | 22700Q |
| Cable Length | 6 ft |
| Item Width | 15.74in. |
| Item Weight | 23lbs. |
Check the listing for details. QEP 700XT 7" Wet Tile Saw with Table Extension. Color: Black, Condition: New. Listed at 49.95 USD. Easily make precise cuts with the QEP 700XT 7 in. Wet Tile Saw. The powerful, 3/4 horsepower, 550 Watt motor cuts tiles up to 1-1/4 in. continuous rim diamond blade, table extension, rip guide and angle guide that are included, make this wet tile saw perfect for any cutting job.