| System Configuration | Surface Mount |
|---|---|
| Shape | Multi |
| Custom Bundle | No |
| Band | Not applicablr |
| MPN | QSC AD-S82H |
| Item Length | grill with enclosure appox. 14.6 " tall |
| Unit Type | Unit |
| Audio Inputs | 2 x 5-way Binding Posts (accept wire, banana plugs, spade lugs) |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | Approx. 11" depth |
| Features | Passive |
| Unit Quantity | 1 |
| Plug Regional Fitment | Unknown |
| Item Width | Approx. 10" |
| Driver Size | 8" |
| High frequency transducer | B & C DE200-8 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Modified Item | No |
| California Prop 65 Warning | Not known |
| Brand | QSC |
| Type | PA Speaker |
| Model | AD-S82H |
| Connectivity | Wired |
| Impedance | 8 ohms 200 watts |
| RMS Power | 200 watts |
| Low frequency transducer | 8" weather resistant cone woofer |
| Item Weight | Approx. 16.2 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. QSC AD-S82H Black 8 ohm 200 watt speaker. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 325.99 USD. It seems to work well. Pictures are of this speaker. What is in the pictures is what you will receive. Manual is included. This speaker was assembled in China. This speaker can use different mounts made by QSC.