| Color | Purple |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Processor | Octa Core |
| Display Technology | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M Colors |
| MPN | G960U |
| Lock Status | Unlocked |
| SIM Card Slot | Single SIM |
| Style | Bar |
| Operating System | Android |
| Features | Internet Browser, 3G Data Capable, 4G Data Capable |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Network Technology | LTE |
| Screen Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio |
| Front Camera | 8 MP |
| Screen Size | 5.8 in |
| Manufacturer Color | Coral Blue, Lilac Purple |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Dimensions | 147.7 x 68.7 x 8.5 mm (5.81 x 2.70 x 0.33 in) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Model Number | SM-G960U |
| Brand | Samsung |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR, stereo sound r |
| Model | Samsung Galaxy S9 |
| Connectivity | 2G, 3G, 4G, Bluetooth, GPRS, GPS, Wi-Fi |
| Audio | Noise -93.4dB / Crosstalk -93.9dB |
| Contract | Without Contract |
| Item Weight | 163 g (5.75 oz) |
| RAM | 4 GB |
Check the listing for details. Samsung Galaxy S9 G960U Unlocked 64GB Smartphone- Image Burn. Color: Purple, Condition: Used. Listed at 74.99 USD. The Samsung Galaxy S9 features a compact premium design with a stunning 5.8" Quad HD+ Super AMOLED HDR10 display protected by Gorilla Glass 5. Security features includerear fingerprint sensor and iris scanner.