| Processor | Octa Core |
|---|---|
| Screen Size | 8 in |
| Color | Black |
| RAM Size | 3 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | SM-T397U |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Brand | Samsung |
| Series | Samsung Galaxy Tab |
| Type | Tablet |
| Battery Capacity | 3000-4999 mAh |
| Display Type | LPS LCD |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Model | Samsung Galaxy Tab Active 2 |
| Connectivity | Bluetooth, Headphone Jack, Micro-USB |
| Processor Model | ARM Cortex-A53 |
| Operating System | Android |
| Features | Backlight, Bluetooth, Built-In Front Camera, Built-in Microphone, Built-In Rear Camera, Charger Not Included, Integrated Speakers |
| Storage Capacity | 16 GB |
Check the listing for details. Samsung Galaxy Tab Active2 8" 16Gb. Color: Black, Condition: Used. Listed at 70.00 USD. Storage: 16Gb. Form Factor : Samsung Galaxy Tab. NEW OPEN F6,C8,C9 Item is New, unsealed, but contents have been verified. components to fully test, sold AS-IS. UNTESTED F1,F2,C2-C6 Item is untested, either not able to be tested, or missing.