| Compatible Phone Model | Galaxy Note 5, S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color | White |
| MPN | SM-R322NZWAXAR |
| Material | Plastic |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth, Micro USB |
| Charger Included | No |
| Features | Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope |
| Field of View | 101 Degrees |
| Country of Origin | Vietnam |
Check the listing for details. Samsung Gear vr. Color: White, Condition: Open box, Made in Vietnam. Listed at 10.00 USD. Samsung Gear VR opened but never used .