| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Blue |
| Custom Bundle | No |
| Material | Plastic |
| MPN | SM-R323, SM-R323NBKAXAR |
| Year Manufactured | 2016 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | 3.5mm Audio Jack, Bluetooth, HDMI, Mini DisplayPort, USB 2.0, USB 3.0, USB-C |
| Charger Included | No |
| Features | Lens-to-Face Distance Adjustment, Built-In Audio |
| Sensors | Accelerometer, Front-Facing Camera, Gyroscope, Magnetometer |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Black Virtual Reality Headset Oculus Smartphone Compatible. Color: Blue, Condition: Used. Listed at 30.00 USD. Samsung VE Gear headset. Only used once but has been in storage for awhile. The box has damaged as shown . Item is in good condition , no issues .