| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2016 |
| MPN | SM-R323NBKAXAR |
| Materials sourced from | Vietnam |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 4.5 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | USB-C, Micro USB |
| Features | Built-In Audio, Built-in Microphone, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Charger Included | No |
| Sensors | Gyroscope |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Black Virtual Reality Headset Oculus Smartphone Compatible. Color: Black, Condition: Used, Made in Vietnam. Listed at 100.00 USD. This is my Samsung vr headset that works it was used once and never used again