| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | SM-R322NZWAXAR |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2016-17 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Manufacturer Warranty | Na |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth |
| Charger Included | Yes |
| Features | Lens-to-Face Distance Adjustment, Built-In Audio, Built-in Microphone, USB-PD (fast charging) |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Sensors | Gyroscope, Accelerometer |
| Unit Quantity | Pkg. Contents 9 Pcs |
| Field of View | 360 |
| Country of Origin | Vietnam |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Headset. Color: Black, Condition: Open box, Made in Vietnam. Listed at 20.00 USD. Gear VR headset, never used, and has no scratches or dents on the headset itself.