| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | USB |
| Features | Adjustable Strap, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Charger Included | No |
| Sensors | Motion, Gyroscope, Accelerometer |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Oculus Virtual Headset. Color: Black, Condition: Used. Listed at 24.99 USD. The Samsung Gear VR Oculus Virtual Headset is a smartphone VR headset designed by Samsung.