| Non-Domestic Product | No |
|---|---|
| Compatible Phone Model | Samsung Galaxy S7/S7 EDGE/NOTE 5/ S6 Edge+/S6/S6 EDGE |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | SM-R323 |
| Year Manufactured | 2016 |
| Max. Phone Screen Size | 6.2in. |
| Modified Item | No |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Generation | 2nd Generation |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | 3.5mm Audio Jack, Bluetooth, HDMI, Mini DisplayPort, USB 2.0, USB 3.0, USB-C |
| Charger Included | No |
| Features | Built-In Audio, Built-In Headphones, Built-in Microphone, Interpupillary Distance (IPD) Adjustment, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Sensors | Accelerometer, Front-Facing Camera, Gyroscope, Magnetometer |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Field of View | 101 Degrees |
| Country of Origin | Vietnam |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Oculus Virtual Reality Headset Smartphone Gaming. Color: Black, Condition: Used, Made in Vietnam. Listed at 15.00 USD. The Samsung Gear VR Oculus Virtual Reality Headset is a 2nd generation smartphone VR headset designed by Samsung in 2016. It is compatible with various smartphone models including Samsung Galaxy S7/S7 Edge, Note 5, S6 Edge+, and S6.