| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | SM-R322 |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2016 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth |
| Features | Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Charger Included | No |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Sensors | Gyroscope, Accelerometer |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Oculus Virtual Reality. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 20.00 USD. Compatible with Galaxy Note7 / S7 / S7 edge / Note5 / S6 edget / 56 / 56 edge Used in good condition