| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | sm-r324nzaaxar |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2017 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth, USB 3.0, USB-C |
| Features | Built-In Audio, Built-In Headphones, Interpupillary Distance (IPD) Adjustment, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Charger Included | No |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung Gear VR Opened Not Used untested everything included. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 34.99 USD. The item has not been used but has been opened and fiddled with so there may be some smudges and dust on the device that can be cleaned. I have not tested it since again, it has not been used. All the stuff that was in the original box is in here including the access code that has not been scratched.