| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| UPC | 0610214653093 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color | Black |
| Year Manufactured | 2017 |
| Material | Plastic |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | USB-C, USB 3.0, Bluetooth |
| Features | Built-In Headphones, Built-In Audio, Interpupillary Distance (IPD) Adjustment, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. SAMSUNG GEAR VR POWERED BY OCULUS (2017 EDITION) [CONTROLLER NOT INCLUDED]. Color: Black, Condition: Used. Listed at 95.00 USD. Samsung Gear VR Headset (2017 Edition) – SM-R324NZAAXAC. The lenses are clear, and the headset functions as intended. Compatible with select Samsung Galaxy smartphones (check compatibility for best performance).