| Refresh Rate | For Samsung |
|---|---|
| Mlg | Samsung Gear Vr |
| UPC | 8806088503103 |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. |
| Max. Phone Screen Size | 6.2in. |
| Offer Type | Headset Only (US Version) |
| Maximum Phone Screen Size | 6.0in |
| Cable Length | 0" - 14" |
| Compatible Phone Model | For Samsung Galaxy Note 5, Universal, For Samsung Galaxy S5, For Samsung Galaxy S8+, For Samsung Galaxy S6, For Samsung Galaxy S7, For Samsung Galaxy S7 EDGE, For Samsung Galaxy S6 EDGE+ |
| Non-Domestic Product | No |
| Weight | 1.2lbs. |
| Modified Item | No |
| Stock Type | Imported Stock |
| Country of Origin | United States |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Color | Black |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth, 3.5mm Audio Jack, Mini DisplayPort, HDMI, USB 3.0, USB 2.0, USB-C |
| MPN | SM323 |
| Year Manufactured | 2016 |
| Features | Built-in Microphone |
| Material | Plastic |
| Sensors | Magnetometer |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. SAMSUNG GEAR VR POWERED BY OCULUS SM-R323. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 19.00 USD. Used a couple times then put away. The Samsung Gear VR powered by Oculus SM-R323 is a virtual reality headset designed to provide an immersive gaming and entertainment experience. With a sleek and lightweight design, this headset features built-in microphone, magnetometer sensors, and compatibility with various Samsung phone models. The headset offers a wide field of view at 101 degrees and multiple connectivity options. Perfect for those looking to explore virtual worlds and experience new perspectives in gaming and entertainment.