| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | SM-R324 |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2017 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | lb |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth, USB 3.0, USB-C |
| Charger Included | No |
| Features | Built-In Audio, Built-In Headphones, Interpupillary Distance (IPD) Adjustment, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Field of View | 101 Degrees |
| Country of Origin | Vietnam |
Check the listing for details. Samsung Gear VR SM-R324 Headset With Controller Power By Oculus. Color: Black, Condition: Open box, Made in Vietnam. Listed at 39.95 USD. The Samsung Gear VR SM-R324 Headset with Controller, powered by Oculus, offers a 60 Hz refresh rate and a 101-degree field of view for an immersive virtual reality experience. This smartphone VR headset in black plastic material from Samsung features built-in headphones, audio, and adjustable interpupillary and lens-to-face distances for customized comfort. With Bluetooth, USB 3.0, and USB-C connectivity, this headset also includes sensors for motion tracking and has a 128 GB storage capacity for a seamless experience. The included controller provides added interactivity to the virtual world. Item is New with open box. Please see photos. Functions as intended.