| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| Year Manufactured | 2017 |
| Material | Plastic |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth, USB-C |
| Charger Included | No |
| Features | Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. SAMSUNG Gear VR with Controller. Color: Black, Condition: New. Listed at 24.50 USD.