| Refresh Rate | 60 Hz |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | SM-R324NZAAXAR |
| Material | Plastic |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Unit Type | Unit |
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Bluetooth |
| Charger Included | No |
| Features | Built-In Audio, Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung Gear VR With Controller Powered By Oculus. Open Box.. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 29.99 USD. Samsung Gear VR With Controller Powered By Oculus. Open Box.