| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Maximum Phone Screen Size | 6.2 in |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2017 |
| Charger Included | No |
| Features | Lens-to-Face Distance Adjustment |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Brand | Samsung |
| Type | Smartphone VR Headset |
| Color | Black |
| Model | Samsung Gear VR |
| Connectivity | Micro USB |
| MPN | SM-R324NZAATGY |
| Sensors | Accelerometer |
| Field of View | 101 Degrees |
Check the listing for details. Samsung SMR324 Gear VR with Controller - Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 15.50 USD. Got it when I purchased my old phone. Used a couple times to check the VR hype at the time.