| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Installation | Stackable |
| Washer Capacity | 7.5 c.u |
| Size Category | Large |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | 7.5 c.u |
| Color | White |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Front-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Item Depth | 30 in |
| Smart Home Compatibility | Samsung SmartThings |
| Brand | Samsung |
| Energy Consumption per Year | 101-150 kWh/year |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Energy Star | 5 Stars |
| Item Height | 77 in |
| Model | WF45T6000AW + DVE45T6000W |
| Cable Length | 5 ft |
| Finish | Glossy |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Item Width | 27 in |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Samsung Stackable Washer and Dryer Set White WF45T6000AW & DVE45T6000W Open Box. Color: White, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 1149.75 USD. Samsung Stackable Washer and Dryer Set White WF45T6000AW & DVE45T6000W Open box. Never used. Local Pickup Only. Payment ONLY ACCEPTED through Ebay.