| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Size Category | Large |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | 7.4 Cubic Feet |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Top-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Smart Home Compatibility | Samsung SmartThings |
| Dryer Programs | Eco Mode |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Cable Length | 5 ft |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Finish | Glossy |
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Champangne |
| Brand | Samsung |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Heavy Duty |
| Model | WASOT5300AC |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Power | 400 W or less |
Check the listing for details. 🔥SAMSUNG Washer & Dryer SET🔥. Color: Champangne, Condition: Used. Listed at 900.00 USD. 🔥 SAMSUNG 7.4 cu. ft. Electric Dryer with Sensor Dry in Color Champagne [Model No. DVE50T5300C] (Reversible dryer door) - Smartphone Capabilities. 🔥 SAMSUNG 5.0 cu. ft. Top Load Washer with Active WaterJet in Color Champagne [Model No. ].